רד''ק - רבינו דוד קמחי פרשן הגדול של תנ"ך

רד''ק - רבינו דוד קמחי פרשן הגדול של תנ"ך

רבינו דוד קמחי - רד"ק - פרשן ומדקדק המקצועי של תנ"ך. הוא נולד בנרבונא בצרפת בשנת 1160 ומת שם בשנת 1235. היה ילד הצעיר של רב יוסף קמחי. בעל ספר יוחסין כתב שאמרו עליו "אם אין קמח אין תורה", כלומר: כי בלי פירוש של רד"ק - קמחי אי אפשר ללמוד את התורה.
רד"ק כתב פירושים לתורה – לספר בראשית, לנביאים ראשונים ואחרונים, וכן לספרי תהלים ודברי הימים. פירושים של רבי דוד קמחי מתמקדים על גישת הפשט ומעוגנת בעקרונות מתחום הלשון, הניקוד ו בעיקר הדקדוק, פירוש המילים והמסורה. בפרשנותו התייחס רד"ק גם למאורעות היסטוריים ועסק בקביעת זמנם של הנביאים.
אביו של הרד"ק, רבי יוסף קמחי (הריק"ם), היה בלשן ופרשן מקרא בן ספרד. בעקבות רדיפות המואחידינים נמלטה משפחת קמחי לפרובאנס שבדרום צרפת, והתיישבה בעיר נרבונה. ככל הנראה, שם נולד הרד"ק. הרד"ק למד תורה ומסורה מפי אביו ומפי אחיו הגדול, רבי משה קמחי, שהתפרסם גם הוא כמדקדק חשוב ופורץ דרך וכפרשן מקרא. הרד"ק הושפע במיוחד - הן בדקדוק והן בפרשנות - מדרכו של אחיו ר' משה, שגידלו ולימדו. ספריו ופירושיו קיבלו תהודה רחבה והוא נחשב מגדולי הפרשנים וחכמי הלשון של עם ישראל. בספר הדקדוק שלו, מכלול, שיקע רד"ק רבות מתורתם של המדקדקים הקדמונים כר' יהודה חיוג' ור' יונה אבן ג'נאח. שיטתו העיקרית בספר היא דרכו של אחיו ר' משה, שחידש מספר כללים חשובים בשדה הדקדוק. חלקו הראשון של החיבור ("חלק הדקדוק") הוא ספר דקדוק, וחלקו השני ("חלק העניין") הוא מילון של השפה העברית המסודר בסדר אלפאביתי לפי שורשים, וכונה במשך הזמן בשם "ספר השורשים". בכמה מתובנותיו הדקדוקיות נערך שימוש מאוחר יותר בתקופת הרנסאנס. רד"ק הרבה לעיין בפילוסופיה ובמדעים, והושפע מאוד בכך מהאבן עזרא ומהרמב"ם. בעת הפולמוס על כתבי הרמב"ם צידד רד"ק בתומכי הרמב"ם.
רד"ק כתב פירושים לספר בראשית, לנביאים ראשונים ואחרונים, לתהילים ולדברי הימים. ביאורו לנביאים נדפס במהדורות השונות של "מקראות גדולות".
סדר כתיבת פירושו לתנ"ך, לפי עיון בפירושיו:
  • דברי הימים
  • תהילים
  • נביאים אחרונים
  • נביאים ראשונים
  • חומש בראשית
Back to blog

Leave a comment